TIETOKIRJALLISUUDEN ASIALLA: Jännitystä ilmassa…
Lähettiläisyysjulkistuksesta on nyt kulunut kolme päivää. Olo on edelleen jotenkin epätodellinen. Olin aluksi asiasta niin tohkeissani ja hämmentynyt, etten huomannut edes mainita yhtä oleellista asiaa. En ole suinkaan Finlandia-lähettiläänä yksin, vaan meitä on kaikkiaan kuusi; kaksi jokaisessa Finlandia-palkintokategoriassa. Olen todella otettu siitä, että saan olla tässä joukossa mukana.
Tässä siis me kaikki kuusi kaikkien aikojen ensimmäistä Finlandia-lähettilästä ja blogimme, joista voit lukea ajatuksiamme kirjoista ja kirjallisuudesta.
Tietokirjallisuus:
Esko Juhola; Kirjamies
Minä; Kirjat kertovat
Kaunokirjallisuus:
Anu Hirsiaho; Anun ihmeelliset matkat
Simo Sahlman; Lukupino
Esko Juhola; Kirjamies
Minä; Kirjat kertovat
Kaunokirjallisuus:
Anu Hirsiaho; Anun ihmeelliset matkat
Simo Sahlman; Lukupino
Lasten- ja nuortenkirjallisuus:
Tiia Aaltonen; Lue meille äitikulta
Mari Saavalainen; Kirjakko ruispellossa
Tiia Aaltonen; Lue meille äitikulta
Mari Saavalainen; Kirjakko ruispellossa
Maltan tuskin odottaa tietoja siitä, mitkä kirjat kisaavat Finlandia-palkinnoista tänä vuonna. Tilanne on kutkuttavan jännittävä, mutta sitä ja vieläkin enemmän se on taatusti kaikille niille kirjailijoille, joiden teokset ovat nyt valintalautakuntalaisten käsissä.
Elämme siis jännittävää, koko kirjasyksyn sähköisintä aikaa!


Kommentit
Lähetä kommentti
Kiitos käynnistäsi ja kommentistasi!