You-Jeong Jeong: Piruparka
![]() |
Kustantaja: LIKE Julkaisuvuosi: 2019 Englanninkielinen käännös: The Good Son (2016) Suomennos: Kirsi Luoma Sivumäärä: 342 s. |
Yu-Jin herää yltä päältä veressä ja muistinsa menettäneenä. Hän löytää raa´asti murhatun äitinsä ruumiin. Uutisissa kerrotaan naisia vaanivasta tappajasta. Vuosien takainen perhetragedia palaa Yu-Jinin mieleen. Äidin päiväkirja paljastaa valheiden ja petosten verkoston. Onko totuus liian armoton kohdattavaksi?
Oma arvioni: Otteessaan pitävää psykologista jännitystä. Tarina kertoo 25-vuotiaastq Yu-Jinistä, joka on elänyt suojattua, mutta oudon sairauden ja vaikean äitisuhteen varjostamaa elämää. Tunnelma on intensiivinen ja ajoittain selkäpiitä suorastaan karmii. Piruparka on hyvä valinta, jos etsit poikkeuksellista trilleriä.

Kommentit
Lähetä kommentti
Kiitos käynnistäsi ja kommentistasi!