Sōsuke Natsukawa: Kissa joka suojeli kirjoja
![]() |
Kustantaja: Tammi Julkaisuvuosi: 2021 Japaninkielinen alkuteos: Hon o mamorō to suru neko no hanashi Suomentanut: Raisa Porrasmaa Sivumäärä: 182 s. |
Hurmaava, viisas kertomus kirjallisuuden ja ystävyyden voimasta
Hiljainen Rintarō -poika kohtaa edesmenneen isoisänsä kirjakaupassa puhuvan kissa, joka pyytää apua: heidän on matkattava maagisiin labyrintteihin vapauttamaan kaltoin kohdeltuja kirjoja. Labyrinteissa Rintarō ja kissa kohtaavat monenlaisia vaaroja ja joutuvat pohtimaan kirjallisuuden roolia ihmisten elämässä. Luemmeko vain statuksen vuoksi, vai etsimmekö tarinoista sydämen viisautta?
Oma arvioni: Lämminhenkinen filosofinen kertomus kissasta ja nuoresta pojasta, joka oivalsi, että kirjoja lukemalla voi saada voimaa ja ymmärrystä, joka auttaa selviytymään vaikeissa tilanteissa. Maagista realismia edustava tarina oli sadunomainen ja japanilaiseen tyyliin vähäeleisesti kerrottu. Voin suositella tätä nopealukuista romaania sekä kissojen että kirjojen ystäville.