Jani Saxell: Aiheiden kirja Aiheiden kirja – Uusia näkökulmia, teemoja ja tekniikoita luoville kirjoittajille

Kustantaja: Art House
Julkaisuvuosi: 2025
Sivumäärä: 286 s.


Mistä kirjoittaisin?
Mitä kirjoittaisin? 


Aiheiden kirja on luovan kirjoittajan aarreaitta. Sen keskiössä ovat kirjoittamisen temaattiset ja aiheen valintaan liittyvät kysymykset – se, mistä ja mitä kirjoittaa,

Tarkasteltavina ovat aikalais- ja sukupolvikuvaukset, fantasiamaailmat ja arjen vinksahdukset, kirjallisuuden sekä tv:n ja elokuvien antisankarit, työelämän monet kasvot, surun ja luopumisen maisemat sekä lapsuuden ja nuoruuden kuvaukset. Ja paljon muuta.

Aiheiden kirja innostaa, kannustaa ja haastaa kirjoittajaa. Se tarjoaa yllättäviä rinnastuksia, ennalta-arvaamattomia näkökulmia sekä runsaasti virikkeitä oman kirjoittamisen tueksi. Mukana on myös aihepiireihin liittyviä harjoituksia.

Teos on runsaudensarvi paitsi kirjoittajalle myös jokaiselle kirjallisuudesta kiinnostuneelle. Se on myös tutkimusmatka kaikkeen siihen, mitä lukemalla voi löytää. 

Oma arvioni: Aiheiden kirja on paitsi todella monipuolinen luovan kirjoittamisen opas, myös oodi sekä lukemiselle että kirjallisuuden monimuotoisuudelle. Kiinnostavia luku- ja katseluvinkkejä löytyy runsaasti. Vaikka en olekaan nyt kirjoittamassa kaunokirjallista teosta, sain Aiheiden kirjasta muutamia hyviä ideoita, joita aion testata omissa kirjallisissa prjojekteissani. 

Jos luova kirjoittaminen on sinun juttusi, tämä kirja on juuri sinulle. Suosittelen.