Laura Suomela: Ruusuja ja risteyskohtia
![]() |
Kustantaja: Into Julkaisuvuosi: 2025 Sivumäärä: 175 s. |
Hurmaavan viihdesarjan kolmas osa
Nelikymppinen Helena rakastaa työtään kukkakauppa Blooming Youssa – etenkin maalaismaisemissa järjestettävä, ihana leikkokukkaretriitti saa hänen sielunsa hyrisemään onnesta.
Samaan aikaan kotirintaman turbulenssi koettelee Helenan paineensietokykyä. Aviomies Hartsa on alkanut rampata huomattavan paljon Tukholmassa tapaamassa poikaansa Oskaria ja Helenan kauhuksi myös tämän äitiä Monikaa. Seinänaapurina asuvalla äidilläkin meno vain kiihtyy, ja viimeistään luokkakokouksesta yökylävieraaksi päätynyt Sauli asettaa palaset uuteen järjestykseen. Pakopaikan arjen paineista Helena saa kuumista tanssin rytmeistä, jotka sytyttävät naisellisuuden uuteen liekkiin.
Oma arvioni: Ruusuja ja risteyskohtia on täynnä kukkien kauneutta ja tunteiden paloa. Romaani tarjoaa lukijalle lempeää huumoria ja syvällisempiä sävyjä sopivastii viihdyttävässä paketissa. Mukavan kevyttä luettavaa tuttujen hahmojen seurassa juuri kesäloman kynnyksellä.