Ichiro Kishimi & Fumitake Koga: Kaikkien ei tarvitse pitää sinusta – Vapaudu muiden odotuksista ja uskalla olla oma itsesi
![]() |
Kustantaja: Gummerus Julkaisuvuosi: 2025 Japaninkielinen alkuteos: Suomentanut: Saana Rusi Sivumäärä: 282 s. |
Sinulla on valta päättää omasta elämästäsi, tässä ja nyt.
Kenen tahansa on mahdollista muuttaa elämänsä suuntaa ja tulla onnelliseksi. Se vaatii vain rohkeutta vapautua muiden odotuksista, yhteiskunnan paineista ja menneisyyden taakoista.
Psykologian suurnimen Alfred Adlerin teorioihin pohjautuva hittikirja opastaa, miten hyväksyä itsensä, löytää mielenrauha ja elää itsenäistä elämää sopusoinnussa muiden kanssa. Kirja koostuu filosofin ja nuoren miehen välisistä keskusteluista, jotka nyrjäyttävät ajatukset uuteen asentoon ja tarjoavat vapauttavan oivalluksen: ei ole mitään syytä, miksi et voisi elää elämääsi niin kuin tahdot.
Oma arvioni: Tämän kansainväliseksi somehitiksi nousseen teoksen tarjoamien filosofis-psykologisten "oppien" pariin tulen varsin todennäköisesti palaamaan vielä uudelleen, sillä kirjastolainan eräpäivä tuli vastaan hieman liian nopeasti, jotta olisin ehtinyt kunnolla sisäistää nuoren miehen ja kokeneen filosofin ajatuksia herättävistä keskusteluista kaiken haluamani. Jos omannäköinen elämä kiinnostaa, kannattaa tämä teos lukea.
Tämän kirjan lukemisella juhlistin blogini 19-vuotispäivää💖 ja kirjallinen matka jatkukoon edelleen...