Heli Laaksonen & Elina Warsta: Ilone – Runoilijan värinkäsityksiä

 

Kustantaja: Orava-kirjat
Julkaisuvuosi: 2025
Sivumäärä: 71 s.

Uus färi ol juur syntyny.
Se ol semmonen ko vastsyntyny o:
ei kenenkä näköne viäl,
pehmiä, pyäriä ja yksinkertanen ko 
liina al nouseva pulla.
Mikä anneta nimeks?

Tässä kirjassa värit syntyvät ja saavat nimensä – ja paljon muutakin ihmeellistä tapahtuu, kun runoilija Heli Laaksosen omintakeiset värinkäsitykset kohtaavat kuvittaja Elina Warstan ilmeikkäät kuvat. 

Ilone – Runoilijan värinkäsityksiä -kirjan hassut jutut, lempeät säkeet, viisaat väriopit ja veikeät tarinat puhuttelevat pientä ja suurta lukijaa. Vaikka lounainen murre muuttaa värin färiksi ja sydämen syrämeksi, se tuo sanoman perille: ilo kimmeltää kaikissa väreissä kuin rannan kivet kirkkaassa vedessä.  

Oma arvioni: Ilone on kerrassaan mainio lounaismurteella kirjoitettu koko perheen runokirja, jonka lukeminen saa värit elämään ja todistaa sen, kuinka värien näkeminen tekee elämästä iloisempaa. Tästä pitävät huolen niin Heli Laaksosen reippaat sanoilla leikkivät runot kuin Elina Warstan nokkelat kuvituksetkin Kokonaisuus ilahduttaa taatusti sekä pieniä että isoja lukijoita, jotka voivat tämän kirjan avulla oivaltaa väreistä yhtä ja toista. 

Jos elosi on harmaata, ota käteesi Ilone ja antaudu väri-ilotteluun!