Emma Straub: Tähän aikaan huomenna
![]() |
Kustantaja: Sitruuna Julkaisuvuosi: 2024 Englanninkielinen alkuteos: This time tomorrow Suomentanut: Elina Salonen Lukija: Vera Kiiskinen Äänikirjan kesto: 9 h 53 min |
Kirja heille, jotka ovat kierrelleet New Yorkin katuja, menettäneet rakkaansa, pohtineet elämän käänteitä tai haaveilleet paluusta kaupunkiin, joka ei koskaan nuku
Nelikymppisten kynnyksellä Alice huomaa, että elämä on ihan siedettävää. Hän viihtyy työssään kohtuullisesti, pitää kodistaan ja ihmissuhteistaan. Mutta isän vakava sairaus saa hänet pohtimaan, puuttuuko elämästä jotain.
Syntymäpäiväaamunaan Alice herää huomatakseen matkanneensa takaisin vuoteen 1996 ja elävänsä uudelleen kuudettatoista syntymäpäiväänsä. Aikaan, jolloin hänen oma isänsä oli nelikymppinen, hurmaava, elinvoimainen, boheemi, rakas yksinhuoltajaisä. Menneet tapahtumat heräävät henkiin ja saavat Alicen pohtimaan, onko mitään mitä hän tekisi toisin, jos voisi?
Oma arvioni: Tähän aikaan huomenna vie lukijansa kiehtovalle aikamatkalle 1990-luvun nostalgiaan. Tarina on koskettava, oivaltava ja hauska kuvaus ystävyydestä ja elämän aikana tehtävistä valinnoista. Se muistuttaa meitä lämpimästi ajan rajallisuudesta.
Kirjaa lukiessani aloin väistämättä miettiä myös omassa elämässäni tekemiäni valintojani. On asioita, jotka tekisin nyt toisin, jos voisin. Mutta olisiko elämäni sittenkään parempaa kuin nyt, mene ja tiedä. Tärkeintä on kuitenkin elää juuri tässä hetkessä.
Jos aikamatkailu kiinnostaa, Emma Straubin Tähän aikaan huomenna on hyvä valinta.

Kommentit
Lähetä kommentti
Kiitos käynnistäsi ja kommentistasi!