Suvi Eriksson: Linnan varjossa

 

Kustantaja: Myllylahti
Julkaisuvuosi: 2026
Sivumäärä: 336 s.


Kun suomalainen Emilia löytyy kuolleena skotlantilaisen linnan rantakivikosta, eivät paikalliset poliisivoimat pärjää ilman virka-apua. Esikoisdekkari esittelee turisteja pursuavaan Skotlantiin matkaavan Tuuli Puron, jonka sinnikkyys joutuu koetukselle viimeistään silloin, kun myös Suomessa alkaa tapahtua.

Vanhempi rikoskonstaapeli Tuuli Puro ottaa nelikymppisenä vastaan uransa toistaiseksi suurimman haasteen ja matkustaa läntisen Skotlannin syrjäseuduille selvittämään raaseporilaisen muotiopiskelija Emilian kuolemaa. Piskuisessa Kyle of Lochalshissa vastaanotto on sekä lämmin että hyytävä. Blair, Tuulin työpari, ylistää hänen taitojaan jo ennen kuin mitään on edes selvinnyt, mutta kylän kohteliaan pinnan alla kuohuu liikaturismia vastustava liikehdintä. Emilian kohtalon selvittäminen itseään suojelevassa yhteisössä osoittautuu turhauttavaksi ja vaaralliseksi.

Tuulin eteneminen urallaan on ollut hidasta hänen oltuaan vakavasti päihderiippuvaisen äitinsä omaishoitajana yli kymmenen vuotta. Hänestä on kuitenkin tullut rankkojen kokemusten myötä hyvä ihmistuntija, tarkka havainnoija ja hiton sinnikäs. Nyt äiti on kuollut, ja Tuuli haluaa näyttää mihin pystyy.

Kahteen maahan ulottuva rikostutkinta on haastavaa, vaikka pomo onkin Suomessa vankkana tukena. Lopulta Tuulin kyky tunnistaa traumojen muokkaamat ihmiset ja samaistua heihin saa vyyhdin purkautumaan ravistelevalla tavalla.

Oma arvioni: Linnan varjossa on Suvi Erikssonin lupaava esikoisdekkari. Kirjan henkilöhahmot ovat rosoisuudessaan kiinnostavia. Lukisin Tuuli Puron edesottamuksista mielelläni lisääkin.

Jännittäviä käänteitä täynnä oleva tapahtumien kudelma piti tiukasti otteessaan. Oli mielenkiintoista päästä kurkistamaan skotlantilaisen pikkukylän ihmisten elämänmenoon. Voin suositella kirjaa lämpimästi kaikille tuoreen kotimaisen rikoskirjallisuuden ystäville. 

Kommentit